Şimdi dördüncü jenerasyonu ile tüketicilerle buluşmaya hazırlanan yeni Rio; dikkat çekici yeni tasarımı, pratik kullanımı, gelişmiş güvenlik teknolojileri ve yeni bağlantı özellikleri ile B segmenti kullanıcılarına göz alıcı bir otomobil sunuyor.

KIA markası için kilit öneme sahip olan Rio, yeni nesil modelinde daha çekici, daha zevkli sürüş tecrübesi ve sınıfının en ileri güvenlik özellikleri sayesinde önceki modelin temel güç özellikleri daha da gelişmiş olarak karşımıza çıkıyor. Daha geniş yelpazede alıcının ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere tasarlanan yeni Rio’nun, Avrupa'da en çok satan KIA modelleri Sportage ve cee’d’in arasına girmesi bekleniyor.

Çelik Motor Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Maraş, yola çıkmaya hazırlanan dördüncü nesil Rio’nun, KIA markasının en çok satan modellerinden biri olduğunu ve tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi. Özgür Maraş ayrıca, KIA Rio’nun Türkiye’de; 1.25 ve 1.4 lt. benzinli, 1.4 lt dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satılacağını da belirtti.

KIA Grup Direktörü Ayşe Tuncel ise; 2017 yılında pazarın şartlarını göz önünde bulundurarak, Rio’dan Türkiye’ye 2 bin 500 – 3 bin adet satmayı hedeflediklerini belirtti. Ayşe Tuncel, “Dördüncü jenerasyon Rio’nun, baştan aşağıya yenilenen tasarımı ve gelişmiş teknolojik özellikleri ile KIA markasına önemli bir ivme kazandırmasını bekliyoruz” dedi.

Çelik Motor Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Maraş

 

Yeni Rio, Kia’nın Kore'deki Sohari üretim tesisinde üretilecek ve 2017 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de ve dünya çapında satışa sunulacak.

Dış tasarım: Sade çizgileri, otomobilin ayırt edici özellikleri

Rio’nun geliştirilmiş yeni dış ve iç tasarımı, KIA’nın Almanya ve Kaliforniya’daki tasarım merkezlerinde ve markanın Kore, Namyang’taki yurt içi tasarım merkeziyle yakın işbirliği içinde yaratılmıştır. Yeni Rio’nun genel görüntüsü, otomobile eşsiz bir bakış ve buna ek olarak önceki modele göre daha olgun bir karakter hissi veren düz çizgiler ve yumuşak yüzeyle tamamlanmıştır.

Rio’nun ön tarafında KIA’nın en yeni devrimi “kaplan burnu” ızgara yer alıyor. Bu kaplan burnu ızgara şimdi çok daha ince, daha hafif ve otomobilin ön kısmında daha geniş bir alan kaplıyor. Izgaranın üzeri parlak siyah renk ile kaplı. Izgara aynı zamanda yeni tasarlanmış çift fonksiyonlu farlarla entegre edildi. Daha keskin bir görüntü verilen farlara, yeni U şeklinde, gün ışığıyla çalışan LED özelliği de eklendi. Rio’nun ön sis lambaları, üçüncü nesil modeldeki sis lambalarının konumuna kıyasla ön tampona doğru dış yukarı kısma yerleştirildi. Böylelikle, otomobile daha güçlü genel bir görünüm verilirken, ön kısmına da daha çok görsel derinlik hissi kazandırıldı.

Genel olarak, bu yeni otomobil önceki modelden 15 mm daha uzun: enine uzunluğu toplam 4.065 mm ve boyu da 5 mm daha kısa (1.450 mm uzunlukta). Net biçimde tanımlanmış düz çizgiler, otomobilin yan kısımlarından başlayarak kapıları boyunca uzanıyor ve otomobilin görüntüsüne daha da kendinden emin bir duruş hissi katıyor.

Rio’nun arka kısmı şimdi neredeyse dikey bir arka cam ve daha kısa sarkıntı ile daha dik bir yapıya sahip. Izgaradan, farlardan ve kapılardan geçen düz çizgi otomobilin arka tarafına doğru devam ediyor ve daha ince ve şekilli arka lambalarla birleşiyor. Arka lambalar ise şimdi yeni sıralı LED ışık imzasını taşıyor. Yeni Rio’nun daha geniş görünen ‘yüzü’ gibi, arka tasarımı da otomobile genel olarak daha güçlü bir görüntü katıyor.

Yeni Rio, Türkiye çapında satışa sunulduğunda, sekiz farklı dış renk seçeneği ve üç adet 15 inç ile 16 inç çap aralığında çelik ve alüminyum alaşım jant seçeneğiyle sunulacak.

İç tasarım: Modern çizgilere sahip kabin

Yeni KIA Rio’nun özellikleri arasında heykel gibi düzgün biçimli ve önceki modelden daha ergonomik tasarıma sahip olan yeni ve modern bir kabin yer alıyor. Kabin içi aynı zamanda Rio’nun yeni teknolojilerine uygun biçimde tasarlanmıştır.

Dış tasarımda olduğu gibi, iç tasarımın şeklini de gösterge paneli üzerine derinlik katan düz çizgiler belirliyor ve kabine daha geniş bir izlenim katarak yolculara daha çok alan hissi veriyor. Gösterge paneline şekil veren uzun yan çizgilere ek olarak, üçüncü nesil modeldeki dikey boşlukların yerini alan yatay hava boşlukları da kabinin görsel derinliğini artırıyor.

Gösterge paneli, sürücü odaklı bir tasarım ile üst kalitede bir karakter sağlıyor. Gösterge panelinin merkezinde yüksek çözünürlüklü dokunmatik bir ekran bulunuyor. Alt kısımda ise sürücü odaklı, orta konsolda düğmeler ve onun da altında da ısıtma ve havalandırmayı kontrol etmek için tuşlar yer alıyor. Yeni Rio, siyah veya gri renkli kumaş koltuk döşeme seçenekleriyle sunuluyor.

Pratiklik: Geliştirilmiş çok yönlü görüş özelliğiyle birlikte daha büyük kabin ve yük hacmi

Rio, satışa sunulduğunda sınıfı içerisinde en ferah kabin ve en yüksek yük kapasitesi (325 litre) özelliklerine sahip olan otomobil olacak. Rio’nun geliştirme ve mühendislik ekiplerinin en önemli odaklarından biri olan pratiklik de Rio’nun özelliklerinden biri.

Rio’nun kabini ve yük kapasitesi, 10 mm daha uzun dingiller arası mesafe ve 15 mm daha uzun araç yapısı sayesinde daha da genişletilmiştir. Ön tarafta ayak koyma yeri 1.120 mm’ye, arka tarafta ise 770 mm’ye çıkarılmış. Yeni model, aynı zamanda sınıfındaki diğer otomobillerin çoğundan daha geniş omuz alanı da sağlıyor: ön tarafta 1.374 mm, arkada ise 1.355 mm. Yeni Rio’nun yüksekliği önceki modelden 5 mm daha kısa olmasına karşın, ön ve arka tavan boşluğu (sırasıyla 1.021 mm ve 966 mm) B segmentinin en iyilerinden.

Rio’da yapılan değişiklikler arasında, profili yenilenen kapı trimleri, yeni tavan döşemesi materyallerinin kullanımı, gösterge panelinin şeklinde yapılan iyileştirmeler yer almaktadır. Dahası, derinliği 87 mm azaltılan daha ince C sütunları ve yeri değiştirilen kapı aynaları (A sütununun merkezine yerleştirilmiş) sürücü için kör noktaları en aza indiriyor ver çok yönlü görüş özelliğini geliştiriyor. Kabin etrafında daha alçakta pencere çizgileri ve arka kapıların uç kısmında yer alan yepyeni yan camlar da sürücüye ve yolculara dışarıyı daha iyi görme imkanı veriyor.

Rio’nun kabininde, daha önceden olmadığı kadar çok saklama alanı bulunuyor. Orta konsolun merkezinde cep telefonu ve diğer küçük cihazları koyabileceğiniz açık çift göz yer alıyor. Baş üstü konsolu üzerinde ise güneş gözlüklerinizi koyabileceğiniz bir yer mevcut. Torpido gözü de tek bir kutu şeklinde. Yeni Rio’nun her bir kapısında şişe tutacakları (ön tarafta 1,5 litrelik şişeler yerleştirilebiliyor, otomobilin arka tarafında ise 0,5 litrelik şişeler bu tutacaklara yerleştirilebiliyor) ve ön tarafta iki tane daha geniş bardak tutacağı yer alıyor. Aynı zamanda, kapı kollarında telefon veya madeni para gibi küçük eşyalarınızı koyabileceğiniz kapalı boşluklar var. Kabine daha da alan sağlayacak şekilde dirseklik seçeneği de mevcut.

Bagaj kapasitesi de 37 litre artışla 325 litreye çıkarılarak, Rio’yu sınıfının en iyi otomobilleri arasına yerleştirdi (VDA; + %13). Bu ekstra alan, Rio’nun yeni tasarımının en temel bileşenlerinden biri olan arka sarkıntısı 15 mm kısaltılarak 655 mm’ye düşürülmesine rağmen eklenmiştir. Yeni Rio’nun özellikleri arasında, sürücülere zemin altındaki nesnelerin ortada olmasını engelleyecek şekilde düzenlenen iki farklı seviyede zemin de yer alıyor. Ayrı katlanan arka koltuk ve zemin altında lastik hareket kiti, Rio’nun standartları arasında bulunuyor. Kullanıcılar için yedek lastik seçeneği de mevcut.

Arka kısımdaki yakıt deposu, 45 litre yakıt alabiliyor; başka bir deyişle, bir önceki modelden iki litre daha geniş.

KIA Rio doğal emişli 1,25 litre ve 1,4 litre MPI (çok noktadan enjektör) benzinli motorla piyasaya sunuluyor. 84PS 1,25 litre motor, en yüksek gücü 6000 rpm ve 122 NM torku 4000 rpm düzeyinde üretiyor; 1,4 litre motor ise 100 ps gücü 6000 rpm ve 132 NM torku 4000 rpm’de üretiyor. Onay bekleyen testler tamamlandığında her iki motorun da 120 g/km’den daha düşük CO2 emisyonu üreteceği bekleniyor.

Daha da düşük emisyon düzeyleri için, yeni Rio 90PS üreten 1,4 litre dizel motorla satışa sunuluyor olacak. Güç çıktısına bakılmaksızın, 1,4 litre dizel motor en düşük düzeyde CO2 emisyonu üretme kapasitesine sahip olacak. KIA’nın mühendisleri Rio modelinde ISG sistemi sayesinde 90/gkm’den daha düşük CO2 emisyonu üretmeyi hedefliyor.

1,25 litre için beş hızlı manuel şanzıman, 1,4 litre benzinli motorlar için dört ileri otomatik şanzımanla olacak şekilde tüm motorlar ön tekerleklere güç uyguluyor. 1,4 litre dizel motor için de 6 ileri manuel vites sunuluyor olacak.

Güvenlik: ADAS yardımcı teknolojiler ve beş yıldızlı Euro NCAP hedefi

Yeni Rio satışa sunulduğunda KIA’nın İleri Sürücü Destek Sistemler (ADAS) paketiyle sınıfının en güvenli otomobillerinden biri olacak. Yeni Rio, yüksek güce sahip çelik bir gövde üzerine inşa edilmiş ve bir dizi pasif güvenlik ekipmanına sahip. Otomobil, mühendisler tarafından dünya çapında en zorlu çarpışma güvenlik testi kriterlerini karşılamak üzere tasarlandı.

İsteğe bağlı ADAS teknolojisiyle donatıldığında beş yıldızlı Euro NCAP çarpışma güvenliği oranlarını hedefleyen Rio, B segmenti içerisinde yaya tespiti sağlayan Otonom Ani Fren (AEB) özelliği olan ilk otomobil olacak. Rio’nun AEB sistemi, diğer araçlar veya yayalarla olası çarpışmaları tespit ettiğinde otomobili durdurmak* için uzun menzilli radar tespit sistemi kullanıyor. AEB, aynı zamanda sinyal vermeksizin şeridin dışına çıkıldığında sürücüyü uyaran Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDSW) ile birlikte sunuluyor.

Yeni Rio’nun kaportası, önemli oranda İleri Yüksek Dayanımlı Çelik’ten (AHSS) üretildi. Rio’nun gövdesinde kapsamlı AHSS kullanımı; KIA’nın, 2014’e kıyasla 2020 yılında yeni otomobillerin ağırlığını ortalama %5 oranında düşürürken, güvenlik ve emniyet düzeyini artırma çabalarının bir parçasıdır. Rio’nun yapısının %51’i güçlü fakat hafif AHSS’den yapıldı. Üçüncü nesil modelin ise %33’ü bu maddeden üretildi.

Daha yüksek oranda AHSS kullanılması, yolcu kabin “hücresini” güçlendirdi ve yolcu güvenliğini artırarak çarpma kuvvetinin daha verimli bir biçimde dağıtılmasına olanak tanıdı. A ve B sütunlarını desteklemek ve aynı zamanda yan katmanları, çatı yapısını, motor bölümünü ve döşeme sacını desteklemek üzere daha güçlü bir çelik maddesi kullanıldı.

Yeni Rio, kabin içerisinde altı tane hava yastığı, ISOFIX bebek koltuğu bağlantı noktalarıyla donatıldı.

Sürüş: Daha kontrollü ve dengeli yol tutuşu ve konfrolu sürüş

İnanılmaz derecede güvenli bir sürüşün yanı sıra, Rio üçüncü nesil modelden daha yüksek düzeyde sürüş kontrolü sunmayı amaçlıyor. KIA’nın şasi geliştirme ekipleri, bir yandan sürüş konforunu artırırken, öte yandan daha çevik ve anlık yol tutuşu kontrolleri sağlayarak sürüşü daha da çekici hale getirmenin yollarını aradılar. Rio, tamamen bağımsız MacPherson destekli ön süspansyion ve bükülme silindirli arka dingil üzerine oturtuldu.

Daha sert bir kaportanın geliştirilmesi AR&GE ekiplerine daha uyumlu bir süspansiyon sistemi geliştirme fırsatını verdi. Önceki modele kıyasla, yeni Rio yenilenmiş yay ve amortisör ayarından faydalanmaktadır. Bu sayede, her hızda otomobilin uyum ve konfor düzeyi artırılırken, otomobile daha eğlenceli ve kontrolü sürücüye veren yol tutuş özellikleri eklenmektedir.

Yeni ADAS teknolojilerine ek olarak, yeni Rio standart olarak KIA’nın Elektronik Denge Kontrol (ESC) ve Araç Denge Yönetimi (VSM) sistemiyle donatıldı. VSM, çekiş kayıplarını tespit ederek ve sürücünün yoldan çıkmaması için ESC sistemini kullanarak fren yaparken virajlarda denge sağlar.

 

Bağlantı: tam Android ve Apple akıllı telefon entegrasyonu

Gösterge panelinin merkezinde yer alan yeni bilgi-eğlence sistemi KIA’nın en yeni özelliklerini bir araya getiriyor.

Rio’nun Android Auto™ sistemi, 5.0 (Lollipop) veya daha yüksek işletim sistemli Android telefonda çalıştırılmak üzere tasarlandı. Lansman ile birlikte sunulan Android Auto™ kullanıcının telefonuna bağlanıyor ve araç içi bilgi-eğlence sistemi ile, sesli Google Maps navigasyonu, eller serbest arama ve mesaj ve ses tanıma gibi akıllı telefon uygulamaları ve işlevlerine ulaşmasını sağlıyor. Android Auto™ aynı zamanda kullanıcılara Google Play Music™ üzerinden müzik ve diğer hizmetlere erişme imkânı da veriyor.

iPhone 5 veya daha yüksek modeller için Apple CarPlay™ sayesinde Apple Maps, arama ve metin dikte gibi araçlarla navigasyon gibi telefonun çeşitli fonksiyon ve uygulamalarını kontrol etmek üzere tam Siri ses kontrolüne imkân veriyor. Apple CarPlay™ aynı zamanda müzik indirme veya sesli kitap hizmetleri gibi kullanıcıların iPhone’a yükleyebilecekleri diğer sesli uygulamaları da desteklemektedir.

KIA Rio, B segmenti içerisinde kabinin hem ön hem de arka tarafında USB girişleri olan ilk otomobil olacak. Bu girişler, kullanıcılara fiziksel olarak mobil cihazlarını Rio’nun bilgi-eğlence sistemine bağlama ve hareket halindeyken şarj etme imkânı veriyor.

*Otonom Ani Fren (AEB) bir destek sistemidir ve sürücünün otomobili her zaman güvenli bir biçimde kullanma sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Sürücülerin sürüş davranışlarını sürüş yeteneklerine, yasal gereklere ve genel yol ve trafik koşullarına uyum sağlayacak şekilde belirlemeleri gerekiyor. AEBS aracı otonom olarak kullanmak üzere tasarlanmamıştır.

YEPYENİ KİA RİONUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ (TÜRKİYE)

1.25-litre / 84 ps MPI benzin

Tür                                        Dört sıralı silindir, doğal emiş

Kapasite                              1,25-litre, 1.248 cc

Silindir çapı ve stroke     71.0 x 79.0 mm

Maksimum güç                84 ps (62 kW) @ 6.000 rpm

Maksimum tork                               122 Nm (90 lb ft) @ 4.000 rpm

Valfler                                  16 (silindir başına dört)

Yakıt sistemi                      Çok noktadan enjektör

Emisyon sınıfı                    Euro Stage 6b

 

1.4-litre / 100 ps MPI benzin

Tür                                        Dört sıralı silindir, doğal emiş

Kapasite                              1,4-litre, 1.368 cc

Silindir çapı ve stroke     77.0 x 75.0 mm

Maksimum güç                100 ps (73 kW) @ 6.000 rpm

Maksimum tork                               132 Nm (97 lb ft) @ 4.000 rpm

Valfler                                  16 (silindir başına dört)

Yakıt sistemi                      Çok noktadan enjektör

Emisyon sınıfı                    Euro Stage 6b

 

 

 

1.4-litre / 90 ps WGT dizel (yüksek)

Tür                                        Dört sıralı silindir, turbo güç

Kapasite                              1,4-litre, 1.396 cc

Silindir çapı ve stroke     75.0 x 79.0 mm

Maksimum güç                90 ps (66 kW) @ 4.000 rpm

Maksimum tork                               240 Nm (177 lb ft) @ 1.500-2,500 rpm

Valfler                                  16 (silindir başına dört)

Yakıt sistemi                      Sabit basınçlı direkt enjeksiyon

Emisyon sınıfı                    Euro Stage 6b

Şanzımanlar

Beş hızlı manuel şanzıman

Altı hızlı manuel şanzıman

Dört hızlı otomatik şanzıman

Güç aktarımı

Ön tekerler (tüm modeller)

 

Tekerlekler ve Lastikler

Standart                           Çelik 15-inç, 185/65 R15 lastik

İsteğe bağlı                        Alaşım 15-inç, 185/65 R15 lastik

                                               Alaşım 16-inç, 195/55 R16 lastik               

Yedek                                  Lastik mobilite kiti veya isteğe bağlı geçici yedek lastik

Boyutlar (mm)

Dış

Genel uzunluk                  4.065                     Genel derinlik*                                1.725

Genel yükseklik                               1.450                     Dingiller arası mesafe                    2.580

Ön sarkıntı                         830                        Arka sarkıntı                      655

*Kapı aynaları hariç

 

İç

                                               1. sıra                    2. sıra

Baş üstü boşluk                               1.021                     966

Ayak boşluğu                    1.120                     770

Omuz boşluğu                  1.375                     1.355

 

Kapasiteler

Yakıt deposu                     45 litre

Bagaj (VDA)                       325 litre