Volkswagen'den kontrolü eline alan asistan sistemi

VW Arteon, güvenlik konusunda markanın diğer modellerinden ayrılıyor. Üzerindeki sistem; gerekli görürse kontrolü devralıyor, diğer araçları uyarıyor ve otomobili durduruyor.
Bu haber 1168 kere okunmuş.17 Mayıs 2017, Çarşamba - 09:58

Volkswagen, CC modelinin yerine konumlandırdığı Arteon'u bir süre önce tanıttı. Otomobil henüz piyasaya çıkmadı, ama detayları yavaş yavaş geliyor. Arteon'da kullanılan güvenlik sistemlerinden biri ise oldukça ilgi çekici.

Bu sistemin adı Acildurum asistanı 2.0...

Söz konusu sistem, sürücünün aracı kontrol edemeyecek halde olduğunu anladığında (Uyku, aşırı yorgunluk, kalp krizi, baygınlık vs.) kendi kendini durduruyor. 

NASIL ÇALIŞIYOR?

Acil Durum Asistanı 2.0, şerit değiştirme ve park asistanlarıyla ortak şekilde çalışıyor.

Sürücünün aracı kontrol edemeyecek durumu anladığında, ilk önce sistematik önlemlere başlıyor. Bu önlemler çerçevesinde, aracın içerisine fren sarsıntısı ve akustik sinyaller veriyor.

Sürücü buna rağmen tepki vermezse, artık park etme pozisyonuna geçiyor. Dörtlüleri yakan Acil Durum Asistanı, hafif manevralar yaparak diğer sürücüleri de durumdan haberdar ediyor.

Daha sonra diğer araçlarla arasına uygun mesafeyi oluşturabilmek için trafik akışını kontrol ediyor. Bunun için gerekirse şerit değiştiriyor. Uygun mesafe oluştuğunda ise aracı durduruyor.

Etiketler: OTOMOBİL   VOLKSWAGEN   CC   ARTEON   YENİ   MODEL   ARAÇ   teknoloji   araba   haberler