Volkswagen EA 189 motoru davayı kaybetti

Münih Eyalet Mahkemesi, emisyon skandalının ortaya çıkmasından bu yana ilk kez bir bayiyi skandal programla manupile edilen EA 189 model motorun takılı olduğu bir otomobili geri almaya ve müşterinin parasını ödemeye mahkum etti.
Bu haber 1752 kere okunmuş.21 Mayıs 2016, Cumartesi - 11:13

Focus Online’ın ’Stern TV’ ye dayandırdığı haberde, Münih’te yaşayan bir çift 2014 yılının Mayıs ayında VW’nin özel bir programla emisyon değerlerini düşük gösterdiği EA 189 tipi 1,6 dizel  motora sahip Seat İbiza marka otomobil satın aldı. Skandalın patlak vermesiyle aldatıldıklarını düşünen çift mahkemeye başvurdu. Münih Eyalet Mahkemesi, otomobili satan bayinin sözkonusu eksiklikleri gidermesi için 6 ay süresi olduğu halde hiçbir şey yapmadığı gerekçesiyle müşteriyi haklı bularak, otomobili satan bayiyi aracı geri almaya ve parasını da ödemeye mahkum etti.

Otomobilin satış değeri ve müşterilerin araca yaptıkları ilave masraflarla birlikte tüm harcamaların müşteriye ödenmesine hükmeden mahkeme, bayinin toplam 17 bin 930 Euro 54 Cent  ve faiz ödemesini kararlaştırdı. Kararın diğer Volkswagen müşterilerine örnek olabileceği belirtiliyor.

Etiketler: otomobil   vw   emisyon   skandal   dava   seat   1.6   dizel   ea   189   engine   motor   co2