Ufak tefek iletişim kazaları!

Ahmet Çelik'in Yeni Birlik Gazetesi'nde yazdığı köşe yazısı...
Bu haber 894 kere okunmuş.30 Nisan 2018, Pazartesi - 08:40

Çok değil iki ay önce Almanya’nın dünyaca ünlü lastik markası Continental büyük bir skandala imza atmıştı. Nedeni hala meçhul bir gerekçe ile tanıtım filminde Türkiye’yi haritadan silmişti. Türkiye’de de faaliyet gösteren ve önemli bir satış ve Pazar payına sahip olan Continantal Türkiye bu skandal karşısında suskunluğa bürünmüş ve hiçbir açıklama yapmamıştı. Hatta o skandal haftasında bir yurtdışı basın  lansmanına davetli olan bazı Türk otomotiv gazetecileri bu anlamsız olayı protesto etmişler ve lansmana gitmemişlerdi. Ben de o haftalarda bu köşede markanın Türk temsilcilelrinin basın toplantısı düzenleyip gazetecilerin karşısına geçip bu olaya açıklık getirmeleri gereltiğini yazmıştım. Bu konuda PR şirketi olan Excell de tek cümlelik statik ve amatör bir açıklama ile işi geçiştirme yolunu tercih etmişti. Şimdi aradan iki ay geçti PR şirketi sanki hiçbir şey olmamış gibi “Continental’de kampanya” bülteni ile iletişime geçti! Peki ne oldu yani her şey oldu bitti mi? Türkiye’ye yapılan bir büyük skaldal, bir büyük ayıp unutulup gidilecek mi? Alman markası yöneticileri ve Türk temsilcileri hiçbir açıklama yapmadan yine ticari hayatlarına devam mı edecekler? Bu işi kan davası haline getilimesi değil nedenim ama Türk halkına Continental’in açıklama yapma ve en önemlisi özür dileme borcu var. O tanıtım filminde Türkiye haritasının silinmesi tesadüf ve teknik bir hata olamaz. Bir psikopat bu işi özellikle yapmış. Bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor, kampanya bültenini paylaşmadan önce…  Bu anlamda Continental Türkiye ile hiçbir alıp veremediğim yok. Sadece gazeteci olarak “fikri takip” yapıyorum. Bu anlamda yetkililerden açıklamayı hala bekliyorum…

Mitsubishi iletişimi

Mitsubishi uzun bir suskunluğun ardından yeni genel müdürü  Levent Akpulat ve   coupe SUV modeli Eclipse Cross ile basın karşısına geçti. Sayısal açıdan hayli kalabalık bir basın lansmanı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. Günlük gazetelerdeki yansımalara bakınca ben başarısız bir tablo ortaya çıktığını gördüm. Hem yeni genel müdür; hem yeni ve iddalı bir araç kombinasyonu birarada çok daha iyi değerlendirilebilirdi. Uzun bir aradan sonra yapılan basın lansmanı  “gelsin de kim gelirse gelsin” mantığı ile hareket edilince de “yansıma kalitesi”  bundan olumsuz etkileniyor. Geçen hafta bir çok günlük gazetenin otomotiv sayfasında bu önemli iki buluşma haberi yer almadı. Çünkü lansmanın yapıldığı günden itibaren irili ufaklı bir çok sitede ve sosyal medyada bu haberler düşmeye başladı. Yeni genel müdür Levent Akpulat’ın basınla ilk buluşması daha etkili bir iletişimle de sağlanabilirdi.

Ford’un içe dönük iletişimi…

Bir şirket olarak yaptıklarınızın kadar, basına yansıması ve tüketici ile buluşması önem taşımaktadır.  Bir süredir takip ediyorum Ford Otosan bir çok farklı etkinliğin içinde bir şekilde yer alıyor. Peki bunları nerede yayınlıyor ve halkla paylaşıyor? Kendi sosyal medya bloğunda…  Snowboard Dünya Şampiyonası’ndan, donmuş şelaleye tırmanmadan, Wings For Life World Run adı verilen farklı bir koşu yarışına kadar Ford hep buralarda sponsor olarak yer alıyor… Erciyes’teki dünya snowboard  şampiyonasının iletişim afişini Söğütlüçeşme metrobüs durağına yapan zihniyet, Erzurum’daki etkinliği kendi sosyal medyasında “gizlemeyi” tercih edince şaşırmıyor insan. Ya da 6 Mayıs’ta İzmir’deki yarıştaki sponsorluğunu sır gibi saklaması ilk aklıma gelenler. Uzun bir zamandır iletişimini “anlamaya çalıştığım” Ford Otosan Kurumsal İletişim ve PR şirketinin iletişim hamlelerinin daha geniş analizine önümüzdeki haftalarda yer vereceğim.

 OTODERGİ&Quattroruote İletişim yelpazesi

Geçtiğimiz aydan itibaren birleşen OTODERGİ ve Quattroruote Dergileri şimdi “Quattroruote’nin katkılarıyla OTODERGİ” adıyla çıkıyor. Derginin basılı versiyonu tüm kitapevleri, Migros ve Carrefourlar’da satılıyor. Dijital tarafta ise kendi App uygulamasının dışında Türkcell Dergilik ve DMags gibi önemli dergi platformlarında satılıyor. OTODERGİ bunların dışında yılda 900 bini aşkın yolcuya evsahipliği yapan TAV Lounge’larında okuyucularla buluşuyor. Bu üç farklı unsur İtalyan devi Quattroruote ile birleşen OTODERGİ’yi otomobil dergileri arasında farklı bir yere koyuyor. İletişimde artık bu tür farklı mecralarda okuyucu ile buluşmak büyük önem taşıyor.

Etiketler: ahmet çelik   yeni birlik   otomobil   otomotiv    
Узнайте про нужный портал с информацией про instaforex отзывы .
У нашей фирмы интересный сайт на тематику www.yarema.ua.
www.pillsbank.net/en