Toyota'dan güvenli sürüş için Safe&Sound uygulaması

Toyota, her zamankinden çok daha güvenli ve çok daha sorumlu bir şekilde sürüş sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.
Bu haber 708 kere okunmuş.23 Temmuz 2017, Pazar - 12:04

Toyota, güvenli bir sürüş için genç sürücüleri teşvik etmek ve çocukları otomobil kullanırken huzursuzluk duyan ebeveynlerin daha güvende hissetmelerini sağlamak amacıyla Safe&Sound isimli yenilikçi bir mobil uygulama başlattı.

Otomobillerini kullanmaları için çocuklarına veren ebeveynler, hız limitlerinin aşılması ya da seyir halinde cep telefonu kullanılması durumunda Safe&Sound adı verilen aplikasyon ile çocuklarını uzaktan uyarma imkanı buluyor. Bu aplikasyonla, ebeveynlerin kendi belirledikleri dikkat çekici müzikler çocuklarının cep telefonunda çalmaya başlıyor ve onların dikkatlerini çekiyor. Farklı müziklerden oluşturulan playlist; absürd ve esprili şarkıları içeriyor ve böylelikle ebeveynler kurallara uymayan çocuklarını esprili bir şekilde uyararak kontrolü eline almış oluyor.

Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan Yol Güvenliği Araştırması, trafik kazalarının yüzde 60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini de ortaya koyuyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz yıl meydana gelen 569 binden fazla trafik kazasında önemli bir oranın araç kullanırken telefonla konuşmak olduğunu belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda da sürücülerin yüzde 46'sının trafikte cep telefonu kullanmama kuralına uymadıkları belirlenirken, sürücülerin yüzde 15'inin mesaj yazdığı ve yüzde 24’ünün akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaşında altındaki sürücülerde bu oran çok daha yükseliyor.  Ayrıca araç içerisinde cep telefonu kullanımının kaza riskini 4 kat arttırdığı da istatistiklere yansıyor.

 

Etiketler: otomobil   toyota   safw   sound   uygulama   güvenli   sürüş   araba   haber   haberler   haberi   haberleri