Toyota ve Panasonic Elektrikli Otomobil İçin Bir Araya Geliyor

Toyota ve Panasonic elektrikli arabalardaki talebin artması üzerine, teknoloji geliştirmek ve Toyota'nın 2030 yılındaki 5 milyonun üzerindeki üretim hedefi için iş birliğine gidiyor.
Bu haber 837 kere okunmuş.14 Aralık 2017, Perşembe - 10:20

Emisyon değerlerini düşürmek amacıyla dünya genelinde sıkılaşan düzenlemeler sonrasında otomobil üreticilerinin elektrikli arabalardaki batarya rekabeti de hızlanıyor. Toyota, 2020 başlarında üretim hattına tamamen elektrli araçlarla genişletme hedefi doğrultusunda hibrit ve yakıt hücreli araçlardaki konsantrasyonunu daha geniş yelpazeye yayıyor ve artan batarya ihtiyacı nedeniyle  ile dev bir ortaklığa hazırlanıyor.

1 MİLYON ELEKTRİKLİ ARABA ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

2030 yılında 4.5 milyon hibrid ve 1 milyon elektrikli araba üretmeyi hedefleyen Toyota, batarya gelişimindeki mevcut tempoda bu hedefin tutturulmasının zor olduğuna dikkati çekerek  ve diğer şirketlerle ortaklık arayışında olduğunu açıkladı.

TESLA İLE DE ÇALIŞIYOR

Eylül ayında  ve batarya tedarikçisi Denso ile elektrikli arabalarda ortaklığa giden Toyota, yüzde 29 pazar payıyla dünyanın en büyük araç pili tedarikçisi  ile ortaklık kurararak önemli bir adım daha atacak.  aynı zamanda elektrikli arabaların öncü firmalarından  ile de iş birliği içerisinde.

 

 

 

İki şirketin birlikte düzenlediği toplantıda ana planın daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip prizmatik, düz, kese şeklinde bataryalar olduğu açıklandı.  halihazırda  için dizüstü bilgisayarlarda kullanılanlara benzer, silindir bataryalar üretiyor.

ARABA BATARYALARI İÇİN TALEP 22 MİLYAR DOLARI BULACAK

Panasonic Başkanı Kazuhiro Tsuga, sadece elektrikli arabalarda en sık kullanılan batarya tipinin silindir tipindekiler olduğunu belirtti ve yeni prizmatik teknolojiler geliştirmeleri gerektiğine vurgu yaptı ancak bunu sadece kendi çabalarıyla gerçekleştirmelerinin zor olduğunu belirtti.

Panasonic, 2022 yılı itibarıyla elektrikli araba bataryaları için talebin 22 milyar dolar olmasını bekliyor.

Etiketler: otomobil   elektrikli   toyota   panasonic   işbirliği   biraraya   gelmek   araç   araba   haber   haberi   haberleri