Castrol Ford Team Türkiye, Avrupa Ralli Kupası’nda (ERT) Türkiye’yi temsil ettiği beş yarışın tamamını kazanarak Türkiye motor sporları tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. 2-3 Ekim tarihlerinde düzenlenen Hırvatistan Rallisi’nde ilk sırayı alan takımın şampiyon pilotları Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi, nefes nefese geçen yarışın ardından ralli dünyasının UEFA Kupası olarak nitelendirilen Avrupa Ralli Kupası’nı ülkemize getiren ilk sporcular oldular.

Avrupa Ralli Kupasında hedefledikleri şampiyonluğa ulaştıkları için büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Murat Bostancı, “Avrupa Ralli Kupası'nın her yarışında tempoyu yükselttik, her koşulda liderliğimizi korumayı başardık ve takım stratejimizi eksiksiz uygulayarak Türkiye’ye ilk Avrupa Ralli Kupasını getirdik. Ben, Onur ve tüm takım her şeyimizi ortaya koyarak Hırvatistan Rallisi sonrasında bitime 3 yarış kala kupayı kazandık.” dedi.

Murat Bostancı - Onur Vatansever ikilisi, Hırvatistan Rallisi’nin son ayağına en yakın rakiplerinin 30 saniye önünde girerlerken, Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı’nın öngörüsüyle önemli bir stratejik adım atıldı. Son 3 etap öncesinde yağmur lastikleri ve yağmur ayarlarıyla yarışa devam eden Murat Bostancı ve Onur Vatansever, ilk kez yarıştıkları parkurda hava koşullarını çok iyi bilen diğer yerel pilotlara büyük üstünlük sağladılar. Aniden başlayan yağış sonrasında büyük zorluklar yaşayan diğer takımlarla aralarındaki farkı 5 dakikaya kadar çıkararak tarihi bir farkla yarışı kazandılar.

Hırvatistan’da her olasılığı değerlendirerek natif stratejiler geliştirdiklerini ifade eden Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı şunları söyledi: “Avrupa arenasında her bölgenin en zorlu ve tahmin edilemez pilotlarıyla yarıştık ve her olasılığa uygun bir hareket planı kurguladık. Hırvatistan Rallisi’nde de yağış olasılığının artmasıyla kritik bir karar verdik ve tüm rakiplerimizin hazırlıksız yakalandığı bir anda arayı iyice açarak Türkiye motor sporları tarihinin en büyük başarısına ulaştık. Normalde yarışı kazanmaktan çok kupayı kazanmaya odaklı bir stratejimiz vardı ancak takımımızda ve pilotlarımızda kazanma ruhu en üst düzeyde. Yılların deneyimi ve özverili çalışmamızın yanında azmimizle Avrupa Ralli Kupası’nı genç pilotlarımızla ilk kez kazanmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.”