Mazda3 SKYACTIV-D 1.5’in Türkiye lansmanı Yunanistan’ın Selanik şehrinde Türk gazetecilerin katılımı ile gerçekleşti.

Mazda 3’ün sınıf içinde rekabetçi avantajını büyük oranda artıran yeni motorda, 14.8:1  gibi oldukça düşük sıkıştırma oranı ve değişken türbin geometrisine sahip turboşarj bulunuyor. 99 g/km’ye kadar düşük CO2 emisyonlarına sahip olan motorun ortalama yakıt ekonomisi rakamları ise 100 km’de 3.8 litre. Aynı zamanda yeni Doğal Ses Düzenleyici teknolojisini de içinde barındıran motorla gürültü ve titreşim büyük oranda azalıyor.

Basın toplantısında açıklama yapan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul “Mazda3’ün Dizel versiyonu herkesin heyecanla beklediği bir modelimiz. Haziran sonu itibari ile tüm Türkiye’deki Mazda showroomlarında yerini alacak. Lansmana özel olarak Mazda3 SKYACTIV-D 1.5 Motion AT ve Reflex MT donanımına sahip modelimizi 92.000TL, Reflex AT donanımlı modelimizi 96.000TL, Power AT donanımlı modelimizi 102.000TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunacağız” dedi.

Mazda 3, heyecan verici KODO -  Hareketin Ruhu tasarımı çerçevesinde SKYACTIV teknolojisinin mühendislik inceliklerini de bünyesinde barındırıyor. Yenilikçi, hafif ve ultra sağlam gövdeye sahip Mazda 3, C sınıfında yer alan araçlar içinde 1185 kg’lik boş ağırlığıyla en hafif otomobillerden birisi.  Mükemmel aerodinamik özelliklere sahip şasi parçaları, incelik, benzersiz sürüş konforu ve yakıt ekonomisiyle sürücüyü içine alan sürüş dinamikleri ve mükemmel atletik çevikliği bir araya getiriyor.

Mazda 3’ün geniş iç mekanında yer alan sofistike ve sürücü odaklı kokpit, kompakt gösterge paneli, 7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranı*, HMI kumandası* ve Aktif Sürüş Ekranı* sayesinde C sınıfının en gelişmiş özelliklerine sahip.

2016 model ailesinde, yeni 18 inç koyu alaşım jant tasarımı aksesuar olarak sunuluyor, DAB radyo, Geri görüş kamerası ve yükseklik ayarlı yolcu koltuğu da standart özellikler arasına ekleniyor*.

Mazda 3’te, Mazda’nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destek güvenlik teknolojileri yer alıyor. Bunlara Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) ve Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) sistemi gibi sistemler de dahil.  Üst seviye aktif güvenlik performansı sayesinde Mazda 3, Euro-NCAP çarpışma testinden maksimum beş yıldız aldı. 

•              Doğal Ses Düzenleyiciye sahip yeni 105 PS SKYACTIV-D 1.5 turbodizel

•              99 g/km emisyon değerleri ve 3.8 l/100 km’ye kadar düşük yakıt ekonomisi