Çalışma ile ikinci el satışı yapan işletmelere araçlara ilişkin “tanıtım kartı” ve “ekspertiz raporu” alma zorunlulukları getirilecek. Yaklaşık 1 yıldır iLab Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve internet üzerinde uzun yıllardır araç ilanları kategorisindeki lider oyuncu Arabam.com’un Satış Direktörü Sencer Alagöz, karar ile işini doğru ve profesyonelce yapmayanların eninde sonunda saf dışı kalacağını, sonunda ikinci elde kurumsallığın kazanacağını söyledi. Alagöz, uygulamanın internetten satışı orta vadede daha fazla artıracağını, merdiven altı çalışan nitelikte galerici sayısında ise kademeli olarak düşüşe yol açacağını belirtti.

Her yıl yaklaşık 5 milyon aracın el değiştirdi ikinci el araç ticaretinin sadece bu işle ilgilenen tacirler tarafından yapılması amacıyla hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” birçok sektör temsilcisi tarafından olumlu karşılandı. Türkiye’nin lider dijital platform kuruluşu iLab Holding’in çatısı altında yer alan ve araç ilanları kategorisindeki lider oyuncu Arabam.com’un Satış Direktörü Sencer Alagöz, uygulamanın sektörde güven eksikliğinin giderilmesini sağlayacağına dikkat çekerek karar ile işini doğru yapamayanların saf dışı kalacağını, kurumsallığın kazanacağını belirtti. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında hazırlanan taslağa göre, bu iş ile uğraşmayanlar, bir yılda 3’ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el satışı yapan işletmeler de araçların durumuna ilişkin ekspertiz raporu alacak.

Ücretsiz ekspertiz hizmeti sunuyor

Kararın, sektörde güven eksikliğinin giderilmesini sağlayacağını ve alım satım hacmini artıracağını vurgulayan Alagöz, alıcıları özellikle ekspertiz ve garanti uygulamalarının rahatlatacağını söyledi. Arabam.com Satış Direktörü Alagöz, bu kapsamda kendilerinin de bu güveni yaratmak için Otorapor ile hem birey hem galeri araç satıcılarına ücretsiz temel ekspertiz hizmeti sunmaya başladıklarını hatırlattı. Bunları tercih etmeyenlerin zamanla oyun dışı kalacağını dile getiren Alagöz, şöyle devam etti: “İşi layığı ile yapmayan, merdiven altı çalışan kimi galeriler de zamanla kademeli olarak saf dışı kalacak. Şu an bile galeri suretinin arkasına saklanmış bireysel olarak ikinci el araç ticareti yapan merdiven altı nitelikte kişiler hakkında şikâyetler geliyor. Uzun vadede galerici sayısının nitelikli biçimde değişerek azalacağını ve sadece işini kurallara ve güven kriterlerine uygun biçimde yapanların ayakta kalacağını düşünüyoruz.”

İnternetten satışı coşturacak”

Kimi görüşlerin aksine web üzerinde ikinci el araç ilan sayısında ciddi artış beklediklerini anlatan Alagöz, uygulamanın özellikleinternet satışını tetikleyeceğini ve bu alanda ikinci el oto alım-satımının beklenenden çok daha fazla gerçekleşeceğine dikkat çekti. Öte yandan kararda bazı olumsuz noktaları işaret eden Alagöz, bunlar arasında ilanlarda şase ve motor no olması gerekliliği kısmının başka nitelikte dolandırıcılığı tetikleyebileceğini, uygulama ile bazı detayların netleşmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Sektörden gelecek geri dönüşlere göre son şekli verilecek tasarının 2017’ye kadar hayata geçmesi bekleniyor.