Lastik seçimi aracın performansını belirleyen en önemli kararlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Peki lastik seçimi yaparken sürücüler hangi noktalara dikkat etmeli, hangi koşullar lastiğin performansını birebir etkiliyor? Michelin’in Lastik Adamı Bibendum, lastik satın alırken yılına değil saklanma koşullarına bakılması konusunda sürücüleri uyarıyor.

Doğru koşullarda stoklanan bir lastiğin ticari ömrü 10 yıl olarak hesaplanıyor. Ancak stoklama koşulları, stok yapılan yerin konum ve durumuna bağlı olarak lastiğin ömrü de değişiklik gösteriyor.

Uygunsuz ortamda stoklanan lastik, kapağı açık bırakılmış bidon ve kaplardan çıkan uçucu maddelerin üzerine yapışması sonucu korozyona uğrayarak zarar görür. Akülerin içerisindeki asit de kapağa bırakıldığında uçuşur ve lastiklere yapışır. Lastik zararlı maddeleri sünger gibi emer. Yanı sıra lastik yakınlarında bulunan kaynak makineleri, elektrik terminalleri de lastiği olumsuz etkilere maruz bırakır. Zamanla özelliğini yitirmeye başlayan lastiğin performansı da bu durumdan etkilenir. Yani lastiğin ömrünü etkileyen en önemli aktör, stoklanma koşullarıdır.

Peki daha uzun bir ömür için lastik hangi koşullarda saklanmalı?

Facebook Yorumları

Этот интересный веб портал со статьями про www.agroxy.com.
У нашей организации интересный интернет-сайт на тематику мебель для прихожей www.dekorde.com