Araçlara yeni yakıt türü geliyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, benzin, dizel ve LPG'ye natif olarak CNG'nin yaygınlaştırılmasına yönelik adımlarda bulundu.
Bu haber 1841 kere okunmuş.21 Mart 2017, Salı - 08:33

Sıkıştırılmış doğalgazın (CNG) iletim hattına uzak istasyonlara da iletilerek kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, yapılması planlanan yönetmelik değişikliğiyle CNG (Otogaz) lisansına sahip şirketler, CNG dolum istasyon ve tesislerine satış yapabilecek.

Plana göre, söz konusu CNG lisansı sahibi şirketler, mevcut şartlarda doğalgaz iletim şebekesi üzerinden temin edilen CNG'yi şebekeye uzak istasyonlara da gönderebilecek. Büyük tüpler içinde karayolu üzerinden taşınacak CNG, gerekli mevzuatını yerine getiren akaryakıt istasyonlarında natif bir yakıt olarak satışa sunulacak.

MALİYETİ DAHA UYGUN

CNG ile çalışan araçlar, LPG kullanan araçlara göre yüzde 15, dizel yakıtla çalışan araçlara göre ise yüzde 8 daha az karbon salınımı yapıyor.

Diğer akaryakıt türlerine göre birim maliyeti daha ucuz olan CNG'nin akaryakıt istasyonlarında kullanımı, Türkiye'de CNG uyumlu çalışan araç sayısını da artırabilir.

Öte yandan, gerekli şartları yerine getiren CNG lisans sahipleri, herhangi bir bedel ödemeden lisanslarını CNG (satış) veya CNG (Otogaz) lisansına dönüştürülebilecek.

Etiketler: otomobil   cng   araba   gaz   sıkıştırılmış   natif   enerji   haberler  
Этот классный интернет-сайт на тематику японский kitkat https://tokyozakka.com.ua
Нашел в интернете нужный сайт , он описывает в статьях про 220km.com.ua/.
Узнайте про популярный портал на тематику https://ukrterminal.kiev.ua.