1 milyon yine hayal

Hürriyet Gazetesi ekonomi servisi bu hafta otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Bakın sektör yöneticileri şu anki durumu nasıl görüyor...
Bu haber 1394 kere okunmuş.03 Ağustos 2015, Pazartesi - 07:45

‘1 milyon adetlik satış’ sınırı daha önce bir çok kez hedeflenmiş ama hep krizler ve siyasi gelişmelerle rafa kalkmıştı. Sektörün ulaştığı en yüksek rakam 2013 yılındaki 900 bin adedi aşan satıştı. 2015 yılının 7 ayında yüzde 50’ye yakın büyüyen otomotiv sektörünün temsilcileri,  yıl sonunda her şeye rağmen yine rekor gelebileceğini ancak  adetlik satış beklentisinden adım adım uzaklaşıldığını belirtiyor. 2015 yılı sonunda en iyi olasılıkla 900 bin, en kötü senaryoyla 850 bin adetlik satış bekleniyor. Bunda da temmuz dahil ulaşılan 510 bin adedi aşan 7 aylık satışların etkisi var. İşte otomotiv sektörü temsilcilerinin yılın son dönemine ilişkin görüşleri:


Son çeyrek sektör için kayıp dönem


Toyota Türkiye CEO’su ;
 “Koalisyon kurulmaz ve erken seçim olursa bu yıl son çeyrek otomotiv sektörü için kayıp bir dönem olur, toplam pazar düşer.  Diğer taraftan eylülde Fed faiz artırırsa ve buna bağlı olarak kurda 
artış olursa bu otomobil fiyatlarına da yansır. Yani otomobiller zamlanır.  Biz Toyota olarak bu yıl zaten 1 milyon adetlik bir satış beklemiyorduk.  Ama yeni bir rekor olabilirdi. Yani 2013’teki 864 bin 
adetlik satış rekoru kırılabilirdi. Hâlâ bir şansımız var bu rekor için ama bu Fed nedeniyle kurların ne kadar artacağına, erken seçim 
olup olmayacağına bağlı. Eğer erken seçime gerek kalmazsa ve Fed maksimum 0.25 puan faiz artırırsa o zaman rekor gelebilir ama 1 milyon değil.”

Her şeye rağmen satışlar iyi gidiyor


Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak; “Türkiye’de normal şartlarda pazarın düşmesi gerekiyordu. Ama beklentilerin aksine satışlar çok iyi gidiyor. Temmuz ayı da bayram tatili, ramazan ve siyasi belirsizliklere rağmen iyi bir sonuçla tamamlandı. Bence yıl sonunda pazar 900 bin adedin altında olmaz.  Çünkü satışlarda bir yavaşlama yok. Firmalar pazar iyi gidiyor diye siparişleri verdi. O araçlar Türkiye’ye gelecek ve mecburen satılacak.  Ama ortalık bu kadar karışıkken, satışlar bu kadar iyi gidince kafalar karışıyor.”


1 milyondan adım adım uzaklaşıyoruz


ODD  Genel Koordinatörü Hayri Erce; “Son günlerde her şey üst üste geldi. Erken seçim, terör olayları, Fed’in faiz artırımıyla ilgili açıklamaları. En kötü senaryoyla toplam pazar yıl sonunda 850 bin adet olur. Eğer dışardan veya içerden olumlu bir şey olursa pazar 900 bini bulur. Eğer güçlü bir koalisyon kurulur ve Fed faiz artırımını sınırlı tutarsa, o zaman pazar 950 bin adedi bulur. Ama her halükarda 1 milyon adetlik beklentiler rafa kalktı. Şu anda adım adım 1 milyon adetlik satış hedefinden uzaklaşıyoruz.”

 

Yılın son çeyreği arz odaklı gider

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ; “Tüm gelişmelere rağmen pazarın yıl sonunda 900 ila 950 bin adet arasında olacağını tahmin ediyorum. Zaten yılın 7 ayı geçti. Fren treni 3 ayda durduruyor.  Etti mi 10 ay. Yılın son 2 ayı da zaten hedef tutturma ayları. Yani yılın bundan sonrası talep odaklı değil arz odaklı gider.”


Seçime gidersek hayal olur


Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Her şeye rağmen 1 milyon neden olmasın. Önümüzdeki 2-3 hafta çok önemli. Hükümet kurulursa 1 milyon adede ulaşılır. Seçime gidersek hayal olur.”


Satışlar 2014’ün gerisinde kalmaz


Borusan Otomotiv CEO’su Eşref Biryıldız; 
“Erken seçim kararı çıksa da otomobil pazarı 2014 yılının gerisinde kalmaz.  Otomobil satışları geçen yılın son 6 ayının yüzde 28-29 gerisinde kalacak olsa bile, yüksek ilk 6 ayın etkisi ile pazar yine 2014 seviyesine ulaşır. Erken seçime gerek kalmaz ve de ömrü önümüzdeki yıl da devam edecek umudu veren bir koalisyon başlar ve sürerse, geçen yılın son altı ayı ile aynı seviyede olabilecek satış adetleri otomobil pazarını yeni bir rekor ile mevcut rekor yıl olan 2013 yılının yüzde 3-4 puan üzerine kadar taşıyabilir. Bu hafit ticariler hariç salt otomobil pazarı olarak 690 bin demektir.”


1 milyonluk eşik bu yıl geçilmez


Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel; “Hem içerde hem dışarda yaşanan gelişmeler otomotiv pazarını etkileyecektir. Bu kaçınılmaz. Ancak tüm bunlara rağmen bana göre bu yıl otomobil satışları tarihi rekor olan 664 bin adedi geçer ve yeni rekoru kırar.  Büyük bir ihtimalle 700 bin adetlik otomobil satışına ulaşılır. Ticari araç pazarında bu yıl büyüme olsa da toplam pazarda 1 milyon adetlik eşiğin bu yıl geçileceğini düşünmüyorum. Eğer son dönemde yaşananlar daha ılımlı olsaydı toplam pazar 1 milyon adedi geçerdi.”


80 bin adetlik temmuz sürprizi


OCAK-haziran döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 51’lik artışla 432 bin adede ulaşan otomotiv pazarı, ramazan ayı, bayram tatili ve yaşanan siyasi gelişmelere rağmen temmuzda beklentilerin üzerinde gerçekleşti.  ODD tarafından resmi veriler henüz açıklanmamasına rağmen temmuzda toplam otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 80 bin adede ulaştığı belirtiliyor. Bu da geçtiğimiz yıl temmuz ayındaki 59 bin 907 adetlik satışın yüzde 33.5 üstüne çıkmış anlamına geliyor. 7 ay toplamında ise temmuz ayı ile birlikte ulaşılan toplam satış 512 bin adedi buluyor. Bu rakam da 2014 yılına göre 7 ayda toplam satışların her şeye rağmen yüzde 47.8 büyüdüğü anlamını taşıyor.

EMRE ÖZPEYNİRCİ- SABAH 

Etiketler: otomobil   satış   fiyat   2015 satışları   toyota